Jak przeprowadzić ankietę online, aby zaciekawić respondentów?

Ankiety online od wielu lat są wykorzystywane do zbierania informacji z różnorodnych dziedzin. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo kwestionariuszy dotyczących badań internetowych, lecz co zrobić aby nasza ankieta zaciekawiła jak największą liczbę respondentów?

Stwórz angażujący i przyjemny kwestionariusz

W celu stworzenia kwestionariusza, który będzie odpowiedni dla respondentów warto pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. W ankiecie internetowej najlepiej skorzystaj z prostego języka, który będzie zrozumiały dla wszystkich osób, które wypełniają ankiety – nie korzystaj z żargonów, czy specjalistycznego języka, gdyż prawdopodobnie respondent nie zrozumie tego, co osoba przeprowadzająca badanie miała na myśli. Z takich form warto skorzystać tylko wtedy, jeśli badamy grupę osób, która cechuje się dużą wiedzą w danej dziedzinie, bądź osoby z danego rejonu, które zrozumieją co oznaczają poszczególne słowa. W ankiecie internetowej koniecznie zastosuj pytania, w których umieścisz pliki multimedialne, jak zdjęcia, czy krótkie filmy, gdyż z pewnością przyciągniesz nimi uwagę respondentów. Ankiety online dają wiele możliwości osobom przeprowadzającym ankiety i z pewnością mogą wykazać się oni swoją kreatywnością w trakcie tworzenia badań.

Sprawdź ankietę online zanim udostępnisz ją respondentom

Czytając różne artykuły od osób, które mają duże doświadczenie w przeprowadzaniu różnego rodzaju badań dowiemy się, że zawsze sprawdzają swoje ankiety przed wysłaniem ich do swoich respondentów. Koniecznie, jeśli chcesz zaciekawić swojego odbiorcę ankietą internetową, którą przeprowadzasz sprawdź ją, gdyż jeśli wyślesz wadliwe zaproszenie respondent z pewnością będzie miał negatywne wrażenie. Musimy mieć szacunek do respondentów, więc jeśli chcemy, aby poświęcili swój czas na wypełnienie ankiety online musimy przetestować ją na innej grupie osób, która da nam informacje zwrotne, czy badanie działa bez zarzutów. Najlepiej wyślij ją swoim znajomym, rodzinie, czy współautorom projektu, aby mieć pewność, że wszystko zostało stworzone,  jak należy. W ten sposób nie popełnimy błędów i nie zniechęcimy już na samym początku respondentów do naszego badania.

Zwróć uwagę na narzędzie, w którym projektujesz ankietę

Kiedy myślisz o wyborze narzędzia, które posłuży Ci do przygotowania ankiety online weź pod uwagę różne czynniki. Z pewnością programy do przeprowadzania badań różnią się pod względem funkcji, możliwości, a także kosztów. Jedną z najpopularniejszych obecnie platform do tworzenia ankiet jest program SurvGo™. Posiada on wiele możliwości i funkcji, z których mogą skorzystać osoby przeprowadzające badania internetowe, w celu zwiększenia zainteresowania ankietą wśród respondentów. Z pewnością do takich udogodnień można zaliczyć możliwość zastosowania różnorodnych pytań – pytania z pojedynczą odpowiedzią, pytania wielokrotnego wyboru, pytania rozwijane, pytania otwarte, pytania z przydzielanymi punktami i wiele innych – zastosowanie różnych form pytań z pewnością przyciągnie uwagę osób wypełniających ankietę online. Co więcej, korzystając z tego programu można skorzystać z pytań warunkowych, które polegają na nie wyświetlaniu się pytań, które się wykluczają. W ten sposób możemy zaoszczędzić czas respondentów, a także utrzymać ich skupienie. W przypadku, kiedy wyświetlałyby się pytania, które się wykluczają, bądź są niezrozumiałe to respondent byłby zdezorientowany, co z pewnością utrudniłoby mu wypełnienie badania.

Tworząc badanie internetowe warto zastosować przedstawione funkcje, aby zaciekawić respondenta swoim badaniem. Jeśli przygotujemy dobry, ciekawy kwestionariusz istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dana osoba w przyszłości ponownie wypełni przygotowaną przez Ciebie ankietę online.

sondaz24.pl
Telefon