Węzły chłonne - co to jest?

Węzły, dokładniej zwane węzłami chłonnymi, to małe narządy, które filtrują limfę. Limfa jest przezroczystym płynem, który krąży w układzie limfatycznym, zbiorze naczyń i narządów w całym organizmie.

Układ limfatyczny pełni kilka funkcji:

Węzły są zgrupowane wzdłuż naczyń limfatycznych i jest ich setki. Niektóre węzły chłonne, lub grupy węzłów chłonnych, są lepiej znane, ponieważ czasami są wyczuwalne: są to zwłaszcza te w pachwinach, pachach i szyi.

 

Większość węzłów chłonnych ma od 1 do 25 mm długości i kształtem przypomina fasolę.

 

Kiedy węzły chłonne puchną, czy to z powodu infekcji (w większości przypadków), czy też z powodu guza, są one często bolesne i wyczuwalne przy palpacji (w takich przypadkach mogą mierzyć ponad 1 cm) – informują lekarze rodzinni.

Umów się na wizytę do lekarza, żeby zbadać węzły chłonne.

 

Co powoduje obrzęk węzłów chłonnych?

Istnieje wiele przyczyn adenopatii, czyli nieprawidłowego obrzęku węzłów chłonnych. Najczęściej obrzęknięte są tylko niektóre węzły, zwłaszcza w okolicy szyjnej (głowa, szyja lub okolica laryngologiczna), w obojczyku (obojczykach), w pachwinie lub pod pachami.

 

Chociaż pojawienie się obrzękniętego węzła chłonnego powinno zawsze wzbudzić czerwoną flagę, zazwyczaj jest to objaw łagodny. Zwykle odpowiedzialna jest za to infekcja lub uraz w pobliżu obrzękniętego węzła.

 

Niektóre choroby zakaźne mogą powodować uogólnioną limfadenopatię, w szczególności

 

Niektóre choroby zapalne, takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów lub sarkoidoza

Lekarze rodzinni ostrzegają, że wyczucie guzka pod skórą nie musi oznaczać, że jest to węzeł chłonny. Torbiele, guzki tłuszczowe, przepukliny lub masy tętnicze mogą zostać pomylone z węzłami chłonnymi.

W razie pytań i wątpliwości warto się skonsultować z lekarzem rodzinnym.

 

Jakie są objawy opuchniętych węzłów?

Spuchnięte węzły chłonne są często oznaką infekcji. Objawy, które towarzyszą węzłom chłonnym są zatem klasycznie obserwowane w kontekście infekcyjnym, a mianowicie

 

Jakie są konsekwencje opuchniętych węzłów?

Fakt, że węzeł chłonny jest obrzęknięty jest objawem nieprawidłowym. Najczęściej węzeł chłonny wraca do normalnego stanu w ciągu kilku dni, kiedy infekcja, która go spowodowała, zniknie.

 

Jeśli węzeł chłonny pozostaje opuchnięty, jest twardy w dotyku lub jeśli węzeł chłonny jest uogólniony, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Może to być oznaką ukrytego nowotworu i konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań (w tym biopsji).

 

 Co można zrobić w przypadku opuchniętych węzłów chłonnych?

Jeśli w pobliżu obrzękniętego węzła znajduje się ewidentna infekcja, nie ma powodów do obaw. Opuchnięty węzeł powróci do swojego normalnego wyglądu po kilku dniach, gdy infekcja zostanie wyleczona. W niektórych przypadkach (infekcje bakteryjne) może być konieczne przyjmowanie antybiotyków w celu leczenia przyczyny.

 

W innych przypadkach (brak widocznej infekcji), lub gdy węzły chłonne pozostają obrzęknięte, nie są tkliwe w dotyku, ale raczej twarde, stwardniałe i elastyczne, ważne jest, aby niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Węzeł chłonny może być oznaką, że w pobliżu rozwija się nowotwór.

 

sondaz24.pl
Telefon