Tłuszcz brzuszny jako czynnik ryzyka raka jelita grubego

 

Podczas gdy głównym powodem, dla którego chcesz stracić brzuch i trzewną tkankę tłuszczową mogą być względy estetyczne, istnieją ważne powody zdrowotne, dla których chcesz zmniejszyć obwód talii.

 

Tłuszcz trzewny jest niebezpieczny. Jest to rodzaj głębokiego tłuszczu, który ma tendencję do gromadzenia się w okolicach brzucha, otaczając ważne dla życia narządy. Każdego roku wykrywa się ponad 40 000 nowych przypadków raka jelita grubego. Unikanie nadmiaru tłuszczu brzusznego jest środkiem zapobiegawczym.

 

Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu zwiększa ryzyko zachorowania na raka, a także zwiększa stopień jego zaawansowania. Tłuszcz brzuszny jest niebezpieczny, ponieważ wydziela w szczególności leptynę, hormon głodu, który sprzyja rozwojowi komórek, w tym komórek nowotworowych. Tłuszcz trzewny odnosi się do tłuszczu zgromadzonego wokół ważnych narządów w jamie brzusznej, takich jak wątroba, trzustka czy jelita, natomiast termin "tłuszcz podskórny" odnosi się do tłuszczu zgromadzonego pod skórą.  Nazywany "aktywnym tłuszczem", oznacza, że nie tylko pełni funkcję magazynowania energii, ale jest również zaangażowany w metabolizm poprzez produkcję szeregu białek. Jeśli martwisz się swoim stanm zdrowia przeprowadź konsultacje lekarskie online.

 

Przeprowadzone badania wskazują istotny związek między wysokim BMI, obwodem talii i wskaźnikiem WHR (talia i biodra), a ryzykiem rozwoju nowotworu jelita grubego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

 

Badanie przeprowadzone w Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku na myszach wykazało związek między otyłością brzuszną a rozwojem większej liczby guzów jelitowych.

 

Ale jest też dobra wiadomość: znaczna redukcja tłuszczu z brzucha u samic myszy jest związana z redukcją liczby guzów. A u samców myszy to właśnie ograniczenie kalorii ma pozytywny efekt.

 

Jak stracić tłuszcz trzewny (i tłuszcz z brzucha)?

Aby skutecznie zgubić trzewną tkankę tłuszczową, należy poznać 4 kluczowe kwestie, które pozwolą uzyskać rezultaty:

1. Codzienna dieta. Jedząc zbyt wiele produktów przetworzonych, twój układ trawienny rozwinął przewlekły stan zapalny, który uniemożliwi ci utratę wagi i brzucha, jeśli czegoś nie zrobisz. Co więcej, przetworzona przemysłowo żywność jest bardzo kaloryczna, w porównaniu na przykład z owocami i warzywami. Tej wysokiej gęstości kalorycznej towarzyszy brak niezbędnych składników odżywczych, co prowadzi do niedoborów żywieniowych: witamin, żelaza, magnezu...

2. Ćwiczenia fizyczne. Aby stracić trzewną tkankę tłuszczową, stosowanie niskokalorycznej diety bez uprawiania sportu nie będzie wystarczająco skuteczne.

3. Zarządzanie stresem. Przewlekły stres jest jednak powiązany z przyrostem masy ciała, gromadzeniem się tłuszczu w jamie brzusznej i złymi nawykami żywieniowymi. Najlepszymi sposobami na walkę ze stresem są:

4. Sen (jakość i ilość). Brak snu jest często jednym z najbardziej pomijanych czynników przyczyniających się do przyrostu tkanki tłuszczowej na brzuchu.

sondaz24.pl
Telefon