Telemedycyna i jej zakres | Porady online | Konsultacje

Telemedycyna

Telemedycyna i jej zakres

Wizyty telemedyczne mogą dotyczyć szerokiego zakresu zagadnień i warunków. W podstawowej opiece zdrowotnej pacjenci są leczeni w przypadku drobnych ostrych stanów chorobowych, takich jak alergie, różowe oko, wysypka, ból pleców, zapalenie ucha środkowego i trujący bluszcz. Choroby przewlekłe, takie jak problemy ze zdrowiem psychicznym, cukrzyca lub zastoinowa niewydolność serca, mogą być również rozwiązane poprzez połączenie zdalnego monitorowania pacjentów z wizytami wideo. Tak długo, jak długo zabieg nie jest potrzebny, prawie każda wizyta w gabinecie opieki podstawowej może być przeprowadzona przy użyciu telemedycyny.
Po stronie specjalistycznej, nowoczesne grupy chirurgiczne zmierzają w kierunku realizacji wizyt kontrolnych pooperacyjnych z wykorzystaniem telemedycyny. Mogą one również przeprowadzać badania kontrolne i konsultacje, a wizyty wideo są doskonałym sposobem na połączenie specjalistów ze szpitalami wiejskimi i lekarzami w celu wyrażenia opinii na temat ich przypadków.

Telemedycyna w praktyce

Dwa najczęstsze sposoby realizacji wizyty telemedycznej to wideokonferencje na żywo i zdalne monitorowanie pacjenta.
Wizyty na żywo polegają na tym, że pacjent i lekarz lub usługodawca nie będący lekarzem prowadzą rozmowę zgodną ze standardem za pośrednictwem oprogramowania wideokonferencyjnego na ekranie komputera lub urządzenia przenośnego.
Organizacje, które oferują wizyty wideo, zazwyczaj proszą pacjentów o podpisanie formularza zgody przed wykonaniem tych wizyt i zaplanowanie ich w tym samym terminie, w którym odbywają się wizyty osobiste. W celu zwiększenia efektywności, większość dostawców blokuje czas wizyt wideo, aby nie przeskakiwać z laptopa do sali egzaminacyjnej. A specjaliści, którzy korzystają z podłączonych urządzeń - takich jak spirometr cyfrowy czy otoskop do przeprowadzania wirtualnych badań - często przeznaczają pokój na wizyty telemedyczne, więc urządzenia pozostają w jednym miejscu. Przykładowo pediatryczny ortopeda integruje swoje wirtualne wizyty w ramach regularnych godzin pracy kliniki lub planuje je wcześnie rano lub później wieczorem, gdy dzieci wracają ze szkoły do domu i rodzice kończą pracę. Zapewnia to dodatkową elastyczność, w przeciwieństwie do wizyt indywidualnych, które mogą mieć miejsce tylko wtedy, gdy klinika jest otwarta i personel jest dostępny.

 

 

sondaz24.pl
Telefon