Tabletki poronne - czy są bezpieczne?

Według danych zebranych przez WHO aborcja farmakologiczna jest bezpieczną formą terminacji ciąży, a ryzyko powikłań po zażyciu tabletek poronnych wynosi ok 2%.

 

Do czego służą tabletki poronne?

Tabletki poronne bardzo często mylone są z antykoncepcją awaryjną. Główną różnicą między tymi lekami jest fakt, że tabletki poronne przerywają ciążę, natomiast tabletka “dzień po” (antykoncepcja awaryjna) ma na celu niedopuszczenie do zapłodnienia. Tabletki poronne służą do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej, natomiast antykoncepcja awaryjna chroni przed ciążą.

 

Czym są tabletki poronne?

Potocznie tabletkami poronnymi nazywane są dwie substancje mifepriston i misoprostol. Mifepriston zatrzymuje wydzielanie progesteronu. Bez tego hormonu ciąża zostaje zatrzymana. Dodatkowo substancja powoduje łuszczenie endometrium, dzięki czemu jajo płodowe uwalnia się ze ściany macicy. Drugi środek misoprostol powoduje silne skurcze macicy oraz obfite krwawienie. Dzięki temu możliwe jest wydalenie zarodka. Cały proces przebiega jak naturalne poronienie.

 

Jakie są najczęstsze powikłania po przyjęciu tabletek poronnych?

Naturalnym efektem po spożyciu tabletek poronnych jest krwawienie i skurcze macicy, które powodują ból brzucha. Aby złagodzić te objawy, zaleca się przyjąć paracetamol przed aborcją. Aborcji farmakologicznej mogą towarzyszyć również biegunki, silny ból głowy, gorączka, stan zapalny. Krwawienie utrzymuje się najczęściej 2- 4 tyg. W nielicznych przypadkach krwawienie może być zbyt silne i wymagać interwencji lekarza.

 

Gdzie można nabyć tabletki poronne?

W Polsce procedura aborcji jest nielegalna, a tabletki poronne nie są dostępne na receptę. Ciąże można zakończyć za pomocą tabletek poronnych w innych krajach Europy. Zabieg aborcji jest legalny w Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Holandii.

 

sondaz24.pl
Telefon