8 mitów o endometriozie

Pomimo rosnącej świadomości i coraz lepszemu leczeniu tej choroby, pewne przekonania na temat endometriozy nadal są powtarzane. W szczególności, potencjalne rozwiązania pozostają słabo rozumiane przez pracowników służby zdrowia, ogół społeczeństwa i pacjentów.

Słowo "endometrioza" zaczęło krążyć i stawać się znane w ostatnich latach. Jednak wiele błędnych przekonań nadal wiąże się z tą chorobą, która jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Choroba dotyka jedną na dziesięć kobiet w wieku rozrodczym. Mity te mogą być rozpowszechniane przez przyjaciół, krewnych, a nawet lekarzy. Oto najczęstsze z nich.

 

Błędne przekonanie #1: Nie możemy nic zrobić.

Niektórzy niedoinformowani czasami uważają, że diagnoza jest "bezużyteczna", ponieważ nie ma leczenia endometriozy . Jednak istnieje wiele rozwiązań, aby pomóc kobietom cierpiącym na endometriozę, zmniejszyć najbardziej uciążliwe objawy. Kwestie bólu i płodności muszą być rozpatrywane indywidualnie w każdym przypadku. Podstawowym sposobem na niwelowanie objawów choroby są środki hormonalne, w tym antykoncepcyjne.

 

Błędne przekonanie #2: Ból brzucha podczas miesiączki jest normalnym zjawiskiem.

Bóle miesiączkowe, które zmuszają do brania tabletek przeciwbólowych to pierwszy sygnał alarmowy. Kobiety opisują ból jako kłujący, szarpiący, gryzący czy rozrywający. Ból pojawia się w trakcie tworzenia się zrostów na skutek stanu zapalnego, odkładania się składników morfotycznych krwi w ogniskach endometriozy i naciekaniem na włókna nerwowe, co jest przyczyną największych dolegliwości.

 

Błędne przekonanie #3: Ból spowodowany chorobą pojawia się tylko podczas miesiączki.

Większość osób, które słyszały o endometriozie, kojarzy ból z okresem. Dzieje się tak we wczesnych stadiach choroby. Jednak w miarę rozwoju i rozprzestrzeniania się endometriozy, stan zapalny staje się bardziej aktywny, dotknięte nim narządy ulegają zwłóknieniu i zniekształceniu, a nerwy i mięśnie zaczynają się napinać. Powoduje to ból poza okresem menstruacyjnym, który nieleczony prowadzi w końcu do przewlekłego bólu miednicy.

 

Błędne przekonanie #4: Endometrioza to nie dotyczy nastolatek

Choć endometrioza dotyka najczęściej kobiet w wieku rozrodczym, to pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już przed 20 rokiem życia, a także u dorastających dziewczynek.  Spotykamy coraz więcej młodych kobiet, które cierpią na ciężką postać endometriozy. Cykliczny lub acykliczny ból miednicy mniejszej, tak charakterystyczny dla endometriozy u dorastających dziewczynek nie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Może być silny nawet w początkowym okresie rozwoju choroby. 

 

Nieporozumienie #5: Diagnoza jest trudna

Zdiagnozowanie endometriozy nie powinno stwarzać szczególnych trudności, o ile lekarz ginekolog pomyśli o tej chorobie w obliczu kobiety, która tłumaczy się comiesięcznymi bólami podbrzusza, problemami trawiennymi podczas miesiączki i bardzo złym samopoczuciem podczas stosunku seksualnego. Objawy te powinny prowadzić do potwierdzenia diagnozy za pomocą badania ultrasonograficznego dolnej części jamy brzusznej, ewentualnie rezonansu magnetycznego.

 

Błędne przekonanie #6: Wystarczy jedna operacja, aby wszystko wróciło do normy.

Decydując się na usunięcie endometrium, które zostało chirurgicznie usunięte z macicy, należy zachować ostrożność. Podczas gdy dla niektórych osób technika ta zapewnia spokój na kilka lat, u innych endometrium może się ponownie odbudować bardzo szybko. W rzeczywistości operacja nie usuwa pierwotnej przyczyny endometriozy, a mikroskopijne części, które są trudne do usunięcia, mogą rozwinąć się później.

 

Błędne przekonanie #7: Ciąża leczy endometriozę

U kobiet w ciąży endometrioza nie podlega już cyklowi miesiączkowemu, więc ból jest mniejszy. Ale ciąża nie jest lekarstwem, a objawy zwykle powracają po urodzeniu dziecka, jak tylko hormony wracają do swojego normalnego poziomu. Dokładna przyczyna endometriozy nie jest znana.

 

Błędne przekonanie nr 8: Histerektomia leczy endometriozę

Endometrioza jest definiowana przez obecność wyściółki macicy poza jamą macicy na różnych narządach. Operacja usunięcia całej macicy lub jej części, histerektomia, może być proponowana jako rozwiązanie dla kobiet cierpiących na endometriozę. Ale to endometrium, a nie macica, jest przyczyną bólu. Tak więc istnieją inne techniki, które można wypróbować przed decyzją o operacji.

sondaz24.pl
Telefon